İndirim!

RAKAMLARLA SOVYET İKTİDARININ 40 YILI (1917-1956)

SBKP-MK’nın 16 Mart 1957 tarihli “Büyük Sosyalist Ekim Devrimi’nin 40. Yıl Kutlamasının Hazırlığı Üzerine” kararının uygulanması bağlamında yayınlanan bu istatistik derleme; sanayinin, inşaat sektörünün, tarımın, ulaştırmanın gelişmesi ve Sovyet halkının maddi ve kültürel yaşam standardının yükselmesi üzerine istatistik veriler içermektedir. Bu veriler, 40 yıl boyunca Sovyet iktidarının elde edilen kazanımlarını karakterize etmektedir.

Bu eser bütün Birlik için verilerin yanı sıra, Birlik Cumhuriyetlerinde sanayinin, tarımın, kültür ve sağlık sisteminin en önemli gelişme göstergelerini de içermektedir. Bazı çok önemli sorunlarda SSCB ekonomi ve kültürünün gelişme göstergeleri, kapitalist ülkelerin karşılık gelen verileriyle karşılaştırılmaktadır; aynı şekilde bazı durumlarda sosyalist kampın iktisadi gelişmesini genel anlamda karakterize eden verilere de yer verilmiştir.

Bir akademisyen, iktisatçı, işçi, köylü, liseli, üniversiteli öğrenci, ev kadını; velhasıl toplumun bütün kesimleri için aydınlatma, sonuçlar çıkartma amaçlı bir derlemedir bu. Veriler oldukça açıklayıcı, anlamak istemeyene dahi anlatıcı olduğundan dolayı yorumları oldukça kısa ve bazen de can sıkıcı. Bunu hazırlayanlar şunu demek istemiş olabilirler: 40 yıllık Sovyet gerçeği, sosyalizm gerçeği budur; Sovyet iktidarının mücadelesini, sosyalizmi bu verilerle ölçülebilir hale getiriyoruz. Aksi taktirde bir istatistik derlemesinin, yığınının başkaca ne anlamı olabilir?

 250,00  162,50

Kitap Detayları

Ağırlık 0.1 kg
Boyutlar 13.5 × 21 × 0.5 cm
1.Basım

Sayfa Sayısı

ISBN

Çeviren

Yazar(lar) Hakkında

Kolektif